Skip to content

Add Your Heading Text Here

Hayatımızın artık neredeyse her anında içinde bulunan Google yeni bir sektörde daha bizlerle birlikte olmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Game Developers Conference (GDC) sırasında tanıttığı çevrimiçi oyun platformu Stadia ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Google Stadia, herhangi bir yüksek donanımlı oyun konsoluna veya ekran kartı iyi olan bir PC’ye ihtiyaç duymadan, sıradan bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefonlar üzerinden en gelişmiş oyunları oynamaya imkan veren bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Google CEO’su Sundar Pichai’ye göre “Herkes için oyun platformu” olan Stadia, daha önce Google’ın tanıttığı Project Stream’in yeniden şekillendirilmiş hali diyebiliriz. Stadia, oyunları 4K çözünürlük ve 60 FPS’e kadar destekleyecek, tabii ki bu durum internet hızınıza bağlı olarak da değişkenlik gösterecektir. İlerleyen yıllardaki yol haritasında ise 8K ve 120 FPS oyun desteği planlar arasında görünüyor.

Stadia kullanıcıları oyunları oynamaya istediği platformda istedikleri zaman devam edebilecekler. Çağı değiştirecek fikirlerden birisi de bu gibi görünüyor. Bilgisayarınızda başladığınız oyuna işe giderken tabletinizden ya da akıllı telefonunuzdan devam edebilme fikri oldukça yenilikçi ve heyecan verici.

Yeni Bir Platform

Bazılarınızdan Nvidia bunu yakın zamanda GeforceNOW ile yapmıştı laflarını duyar gibiyim. Ancak Google Stadia’nın kendini farklılaştırdığı bir nokta bulunuyor: Stadia, GeforceNOW gibi sanallaştırılmış Windows cihazlar üzerine kurulu bir servis değil, başlı başına bir oyun platformu. Bu aslında oyun yapımcılarının işini aşırı derecede kolaylaştıracak bir durum. Çünkü artık farklı farklı ekran kartları ve donanımlar için oyunları optimize etmelerine gerek kalmadan, doğrudan tek bir platform için en stabil oyunu geliştirmek için tüm mühendislik güçlerini tek bir yere verebilecekler. x86 Linux sistem üzerine geliştirilmiş Vulkan Graphic API desteğiyle birlikte Xbox One X veya PS4 Pro’ya göre 2 kat daha güçlü olarak oyunları çalıştırabilecek.

Stadia, oyun kontrolleri konusunda da özgürlüğü tattırmayı planlıyor. Standart USB ile bağlanan oyun kumandalarının yanı sıra mouse klavye desteği de getirecek olan Stadia, bunların üzerine kendi geliştirdiği ve tasarımsal olarak Xbox koluna benzeyen bir oyun kolu da geliştirip satışa sunacak. Bu oyun kolunun bir artısı daha olacak, üzerindeki butonlar sayesinde tek tıkla oyununuzu Youtube üzerinden canlı yayınlayabileceksiniz. Bu durum canlı oyun yayınlama servisi Twitch’i de kötü etkileyecek gibi duruyor. Ayrıca Google’ın oyun kolu standart bluetooth üzerinden değil, WiFi bağlantısı üzerinden doğrudan Stadia platformuna bağlanacağı için herhangi bir gecikme olmadan oyunu kablosuz olarak kumanda etmenize izin verecek.

Google’dan yapılan açıklamaya göre bu yıl bitmeden Amerika, Kanada, İngiltere ve bazı Avrupa ülkeleri platforma erişebilecekler. Türkiye konusunda henüz bir açıklama yapılmasa da 2020 sonlarına doğru geleceğini beklemek pek yanıltıcı olmaz.

Fiyatlandırma politikası konusunda da henüz bir açıklama yapmayan Google’ı, oyun kolu dışında ekstra bir donanıma ihtiyaç duymaması rakipleri karşısında onu avantajlı duruma getirecektir. Netflix veya Spotify gibi online içerik platformları ile benzer mantıkta fiyatlama yapması beklenen Google’ın abonelik sistemini hayata geçirmesi şu aşamada çok büyük olasılık görünüyor.